4 Ocak 2022

Doğalgaz Tesisatı Nedir, Nasıl Yapılır?

dglhz

Doğalgaz Tesisatı Nedir, Nasıl Yapılır?

Günümüzde hemen hemen her bölgede doğalgaz boru hattı bulunmaktadır. Bu sayede doğalgaz tesisatı ile beraber konutların ve işyerlerinin ısınma ihtiyacı giderilebilmektedir. Doğalgaz tesisatı döşeme işlemi nasıl olur, nedir gibi birçok sorunun cevabına bu içeriğimizde ulaşabilirsiniz.

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz, ham petrolden sonra en önemli yakıt olarak nitelendirilir. Teknik olarak açıklamak gerekir ise içeriğinin büyük bir bölümünün metan gazı adı verilmiş bir hidrokarbon bileşiği oluşturmaktadır. Fosil yakıt olması sebebi ile yer kabuğunun derinlerinden çıkartılmaktadır. Çıkartılma işlemi basınçlı yataklar yardımı ile yapılır. Doğalgazın bu denli talep edilmesinin ana sebebi ise düşük emisyon oranına rağmen üst düzey yanıcı olmasıdır.

Doğalgaz; bölgesel, merkezi ve bireysel olarak ısıtma, mutfak amaçlı, su ısıtma, elektrik üretimi, araç ve motor yakıtı üretimi gibi birçok alanda kullanılmaktadır. En fazla talep gördüğü alan ise hiç şüphesiz olarak konut ısıtma sistemleridir.

Doğalgaz Tesisatı Nedir?

Doğalgaz tesisatı denildiğinde akla ilk olarak evlerimizde bulunan, kombi merkezinde toplanan sistem bütünü gelir. Fakat tüm tesisat sadece bu görüntü ile açıklanamayacak kadar geniş bir alana yayılır. Doğalgaz tesisatı, daire içi ve daire dışı tesisat olmak üzere iki farklı başlıkta değerlendirilebilmektedir.

Daire içi doğalgaz tesisatı döşeme işlemleri, daire dışı döşeme işlemlerinden hemen sonra gerçekleşir. Bir bölgeye, mahalleye veya sokağa doğalgaz hattı ulaştırılmadan daire içi doğalgaz tesisatı döşeme işlemi yapılamaz.

Doğalgaz TesisatBorusu

Konular arasında bir anda boru kısmına değinmemiz alakasız gelebilir. Eğr doğalgaz sistemi döşeme işlemi yaptırmak istiyorsanız temel olarak kullanılacak bazı malzemeler hakkında fikir sahibi olmalısınız. Misal olarak PPRC borular doğalgaz tesisat borusu olarak anılmaktadır.

Bu tip boruyu seçmeniz halinde:

  • Temiz yüzeye sahip ve kullanımda kolaylık sağlayan dış yüzey,
  • Sıvı geçişi işlemi sırasında su yönüne katkı sağlayacak iç yüzey,
  • Paslanma ve kireç tutma gibi sorunlara sahip olmayan,
  • Diğer alternatiflere oranlar hijyeni olan,
  • Montaj işleminin oldukça basit olduğu

bir sisteme sahip olabilirsiniz. Bu sebeple evinize veya işyerinize yapılacak sistemlerde doğru malzeme kullanımına dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

Doğalgaz Tesisatı Nasıl Yapılır?

Doğalgaz tesisat kurulumunda iki farklı başlık bulunur. İlk adımda proje oluşturulur. Mevcut bölge, bina ve apartman için en optimum sistem tasarımı proje aşamasında gerçekleşir. Bu adımda titiz olunması ve düzgün bir proje tasarlanması halinde hiçbir sorun olmadan diğer aşamaya geçilebilmektedir. İlk adımda alana yönelik çalışan mühendis ve teknisyenlerden destek almadan işlem yapılamaz.

İkinci ve final adımı ise doğalgaz tesisatı döşeme adımıdır. Proje adımında ortaya çıkarılan yönergeler doğrultusunda adımlar atılır. Profesyonel ve alana dair tecrübesi olan ekipler ile çalışmak oldukça kritiktir. Bu ekibin çalışması esnasında tüm ekiplerin mühendisler ve proje sahipleri tarafından denetime tutulmaları da önemlidir. Aksi takdirde planın tam olarak uygulanmaması ve beraberinde gelecek sorunlar ile karşılaşmak yüksek ihtimal olacaktır.

 

 

Doğalgaz Tesisatı Fiyatları

Doğalgaz tesisat döşeme ile alakalı en çok sorulan sorulardan birisi hiç şüphesiz fiyatlarıdır. Birçok kişi doğalgaz kelimesi ile ilgili ilk olarak doğalgaz tesisatı fiyatları üzerine yoğunlaşmakta. Bu noktada ise net bir fiyat çıkartmak oldukça hayalci olacaktır.

Bunun temel sebebi ise doğalgaz tesisatı döşeme adımlarından her bölge, hane veya işyeri için farklı projeler çizilmesidir. Çizilen her proje ile beraber ihtiyaç, kurulum süresi ve kullanılacak malzemeler değişiklik gösterebilmektedir. Bu durum da doğalgaz tesisatı fiyatları şeklinde bir liste çıkarmanın önünü tıkamaktadır.

Doğalgaz Tesisat Numarası

Doğalgaz tesisat işlemleri için yardım arıyorsanız doğalgaz tesisat numarası ihtiyacı duyarsınız. Eğer siz de firmamızın sağladığı doğalgaz tesisatı döşeme işlemlerinden faydalanmak istiyorsanız NUMARA numarasını arayarak bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Bunun yanı sıra sitemizde yer alan iletişim kısmındaki kanallar üzerinden de tarafımıza ulaşabilmektesiniz.