14 Ocak 2022

Doğalgaz & Mekanik & Havalandırma 0532 609 0614

Doğalgaz & Mekanik & Havalandırma 0532 609 0614

7/24 hizmetinizde olan şirketimize 0532 609 0614 numaralı telefonumuzdan ve 0212 430 3759 numaralı sabit hattımızdan ulaşabilirsiniz, 2003 yılından beri hizmetinizde olan firmamızın tek odağı profesyonel ekibimiz sayesinde müşterilerimizin memnuniyetidir. Doğalgaz & Mekanik & Havalandırma ve birçok alanda hizmet veren firmamızın hizmet anlayışı en üst seviyededir.

Hizmet Kalitesi Nedir?

Diğer yandan, hizmet kalitesi bir hizmet hakkında müşterilerin beklentileri ile alınan hizmete dair algıları arasındaki fark olarak da tanımlanmaktadır. Bu doğrultuda, kaliteli bir hizmetten bahsedildiğinde, müşterilerin ihtiyaçlarını veya beklentilerini karşılayan bir hizmet söz konusu olmaktadır.

Ve bunun doğurduğu sonuçlar müşteri memnuniyetini kapsar.

Müşteri Memnuniyeti Nedir?

Müşterinin ihtiyacının giderilmesi ve isteğinin karşılanması sonrasındaki tatmin oranıdır. Müşteri memnuniyeti kavramını, müşterinin aldığı hizmetlerden memnun kalma düzeyi olarak da tanımlayabiliriz.

Müşteri Memnuniyetinin Önemi

Yüzünü müşteriye dönmeyen işletmeler büyüyemez, gelişemez, ısınamaz ve aydınlanamaz. İşletmeleri, sürekli yeniliğe ve üretime sürükleyen itici güç, müşterinin tüketimdeki sadakati ve devamlılığıdır. Bu sürekliliğin sağlanması ancak müşteri memnuniyeti ile mümkün olabilir. Bu nedenle birçok işletme, kendi iş yöntemine göre politika ve stratejiler geliştirmek zorundadır.

daha doğrusu evlerinizde bilgisayarlarınızdan veya telefonlarınızdan bir alo kadar ya da mail kadar yakınız. Evlerinizde dükkanlarınızda şirketinizde ofisinizde ısıtma soğutma havalandırma iklimlendirme ihtiyaçlarınızı profesyonel şekilde karşılayacak iddaalı bir ekibiz ve bundan gurur duyuyrouz.

İşletmecilikte müşteri memnuniyeti olmazsa olmazlardandır. Evet… Bu gerçeği kimse inkar etmiyor. Şimdi teşbihte hata olmaz diyerek şöyle bir benzetme yapacağım. Bu teşbih aynı zamanda “müşteri memnuniyeti neden önemlidir?” meselesine de temel oluşturacak.

Müşteri, güneş gibidir. Yalnız bu biraz farklı, karşılık bekleyen bir güneştir. Bildiğimiz güneş gibi değildir. Mesela sürekli orada, aynı yerde durmaz. Sürekli ışık saçmaz. Eğer ona karşı tutum ve davranışlarımızdan hoşnut kalmazsa, başka kişileri aydınlatmak için yer değiştirir. Yani ışığını mahrum eder.

Şimdi bir işletme / marka kurduğunuzu düşünün ve hiç müşteriniz olmadığını var sayın. Yapmış olduğunuz o kadar çaba ve masraf hepsi boşa gidecek. Diğer bir ifadeyle her şey bir “HİÇ olarak geri dönecek. Sürekli gelişen ve değişen global dünyada, serbest pazar ekonomisinin ağırlıklı olarak uygulandığı günümüzde, ürünlerin ortak özellikleri ve nitelikleri birbirine çok yakındır. Dolayısıyla ürün özelliklerinde büyük farklar bulmak çoğu zaman çok zor olmaktadır. Durum böyleyken markalar müşteri memnuniyetine odaklanmaktan başka yol bulamıyor. Çünkü memnun müşteri sadık müşteridir.

                   

Sosyal medya hesaplarımız;